OSPST PFTA

Strzelectwo terenowe

Global

Kilka konkurencji strzeleckich rozgrywanych przy użyciu karabinów pneumatycznych (popularnie zwanych wiatrówkami). >>>

FIELD TARGET

Global

Zawodnik strzela do celów umieszczonych na dystansie od 8 do 50 metrów - najczęściej w postawie siedzącej. >>>

HUNTER FIELD TARGET

Global

Zawodnik strzela do celów umieszczonych na dystansie od 7 do 42 metrów - najczęściej
w postawie leżącej. >>>

Silhouette

Global

Zawodnik strzela z postawy stojącej do czterech grup małych figurek (po 5 szt.) ustawionych na czterech dystansach. >>>

[RELACJA] Mistrzostwa Polski 2015 zakończone!

W dniach 9-10 maja 2015 roku odbyły się IX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w pneumatycznym strzelectwie terenowym. W tym roku organizacji tych zawodów podjęły się grupy z Gdańska i Szczecina - SG3M oraz LOK Wiking. Mistrzostwa odbyły się na terenie doskonale znanego bywalcom Pucharu PFTA Adventure Parku w Kolibkach, który jest położony na granicy Sopotu i Gdyni.

W tegorocznej edycji dwudniowych Mistrzostw Polski, zaliczanych także do rozgrywek Pucharu PFTA, udział wzięło blisko 150 zawodników z całego kraju, a także spora grupa strzelców z Litwy. Oprócz konkurencji Field Target oraz Hunter Field Target rozegrane zostały także Sylwetki (karabin i pistolet) oraz nHFT (nocna odmiana konkurencji Hunter Field Target).

Organizatorzy rozstawili dwa osobne tory. Za jeden z nich była odpowiedzialna grupa SG3M, a za drugi WIKING LOK. Pierwszego dnia na torze czerwonym rywalizowali zawodnicy HFT, a na torze żółtym FT, po czym w niedzielę nastąpiła zamiana. Co ciekawe pierwszego dnia zawodnicy HFT zostali podzieleni na dwie zmiany, poranną i popołudniową, ponieważ ilość zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów i możliwości terenowe Adventure Parku w Kolibkach. Na potrzeby kategorii nHFT został ułożony dodatkowy tor, którego zdecydowana większość znajdowała się na terenie, z którego na co dzień korzystają paintballowcy, dzięki czemu zawodnicy musieli się zmierzyć z wieloma nietypowymi przeszkodami. Natomiast tory dla Sylwetek zostały rozłożone na Range Zero.

Tory dla konkurencji FT/HFT znacząco się między sobą różniły. Tor czerwony ze względu na brak miejsca został zaprojektowany w układzie 20x2, a tor żółty 40x1 (choć w sobotę zawodnicy FT także strzelali go w układzie 20x2). Pierwsze 15 stanowisk toru czerwonego było strzelanych do celów zlokalizowanych w lesie, a ostatnie 5 na otwartej przestrzeni, gdzie wiatr znacząco dawał o sobie znać. Tor żółty został umiejscowiony w całkowicie innej lokalizacji, która pozwoliła na ustawienie kilku celów pod dużymi kątami w górę. Stanowiska na obu torach były zróżnicowane i nikt nie mógł narzekać na nudę.

Zarówno na jednym, jak i na drugim torze pojawiło się kilka błędów organizacyjnych i niezgodności z regulaminami, które mimo wszystko nie wypaczyły wyników i pozwoliły wszystkim uczestnikom mistrzostw na rywalizację w równych warunkach. Przez cały weekend dopisywała pogoda, choć temperatura nie rozpieszczała zawodników - na szczęście deszcz pojawiał się tylko okazjonalnie i nie był zbyt uciążliwy, choć to właśnie z jego powodu niedzielne wyjście na tor zostało nieznacznie przez samych zawodników opóźnione.

Wątpliwości wzbudził za to sposób przyznania miejsc najlepszym drużynom całych mistrzostw. Organizatorzy nie skorzystali z wypracowanych przez PFTA zapisów dotyczących klasyfikacji drużyn i oparli swoje obliczenia jedynie o najlepsze wyniki % zawodników występujących w drużynach z obu dni, nie biorąc pod uwagę m.in. różnic pomiędzy poszczególnymi kategoriami.

W najbardziej prestiżowej kategorii HFT1 zwyciężył Tomasz Cielepak, dla którego jest to już drugi tytuł mistrzowski w tej konkurencji (pierwszy zdobył w 2011 roku). Tytuł wicemistrzowski zdobyty w ubiegłym roku obronił Paweł Minorowicz z Krakowskiego Klubu Strzelectwa Terenowego LOK, choć znów nie obyło się bez dogrywki (co ciekawe, Paweł w czasie tych mistrzostw dogrywał się 4-krotnie i zawsze zwyciężał!). Na najniższym stopniu podium stanął Damian Straszak reprezentujący barwy klubu KSP JURA LOK, który dopiero w 4 rundzie dogrywki musiał uznać wyższość swojego bardziej doświadczonego kolegi z Krakowa. Tuż za podium znalazł się obrońca tytułu, Witold Bojanowski.

W kategorii FT zwyciężył Marijus Vaicius, który poszedł w ślady swojego kolegi z reprezentacji Litwy, Sergejusa Titarenki, który bronił tytułu wywalczonego przed rokiem (tym razem Sergejus zajął dopiero 18. miejsce!). Oznacza to, że po raz drugi z rzędu, a trzeci w historii Mistrzostw Polski, w kategorii FT zwyciężył obcokrajowiec. Przypomnijmy, że pierwszy raz stało się to podczas krajowego czempionatu rozgrywanego w 2011 roku w Skierniewicach, gdy zawody wygrał Adam Benke z Niemiec. Co ciekawe właśnie wtedy na najniższym stopniu podium stał... Marijus Vaicius! Tytuł wicemistrzowski trafił do Marcela Kotkowskiego, który do Marijusa stracił 2 punkty, a o kolejne 2 oczka wyprzedził reprezentanta gospodarzy, Dariusza Drewinga, który ostatecznie zajął trzecie miejsce.

Na tron w HFT2 powrócił dominator Pucharu PFTA w tej kategorii (gdzie triumfował nieprzerwanie w latach 2010-2013), Krzysztof Siuda, który swoich rywali pokonał zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, bez większych problemów zdobywając swój trzeci tytuł mistrzowski w sprężynie (wcześniej wygrywał w 2009 i 2011 roku). Z dobrej strony pokazał się także Mistrz Polski LOK z ubiegłego roku, Dariusz Kida, który zajął drugie miejsce, tracąc do zwycięzcy 3 punkty. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Jarosław Majewski, dla którego jest to póki co największy z dotychczasowych sukcesów.

W nHFT najlepszy po dogrywce, w której brało udział aż czterech zawodników, okazał się Paweł Minorowicz, dla którego jest to już 4 medal w tej konkurencji w historii jego występów na Mistrzostwach Polski – i wreszcie złoty! Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Wacława Stamirskiego, który choć przegrał z Pawłem, to i tak strzelał lepiej od Romana Harasima, który stanął na najniższym stopniu podium. Szczęścia nie miał Albert Pelucha, bo choć z toru schodził z tym samym wynikiem co najlepsza trójka, to przegrał w dogrywce z bardziej doświadczonymi kolegami.

W sylwetkach karabinowych do wyłonienia zwycięzcy była potrzebna dogrywka, z której zwycięsko wyszedł Janusz Pelucha, pokonując Witolda Bojanowskiego, który zwyciężał w tej kategorii w 2012 roku. Trzecie miejsce zajął Dariusz Drewing. W pistolecie bez niespodzianek. Na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Piotr Rose, który jednym oczkiem wyprzedził Błażeja Łukjanowicza. Stawkę uzupełnił Andrzej Chromiński, który w 2013 roku w Kaletach świętował zwycięstwo w tej kategorii.

Wśród Juniorów Starszych triumfowała Weronika Klimunt, która wyprzedziła Pawła Buckiego i Szymona Bojanowskiego. Zwycięstwo Weroniki po strzelaniu w sobotę wydawało się praktycznie niemożliwe, ale kontuzja jakiej nabawił się Szymon Bojanowski w trakcie nHFT sprawiła, że w niedzielę w ogóle nie mógł wyjść na tor. W kategorii Juniorów Młodszych zwyciężył Antek Kociołek. Dogrywka była za to potrzebna o drugie miejsce. Lepszy okazał się Szymon Pszczoliński, który pokonał Martę Laskowską.

Tytuł najlepszej kobiety mistrzostw w kategorii HFT trafił do Jolanty Wiśniewskiej, a FT do Reginy Burviene z Litwy. Wśród Weteranów (tylko HFT) najlepszy okazał się Mieczysław Cupiał.


HFT1:
1. Tomasz Cielepak - 152
2. Paweł Minorowicz - 151
3. Damian Straszak - 151

4. Witold Bojanowski - 149
5. Tomasz Pachoł - 149
6. Grzegorz Mazur - 148
7. Roman Harasim - 148
8. Tomasz Kocemba - 147
9. Albert Pelucha - 147
10. Jacek Jakimowicz - 147
11. Andrzej Jurkevicius - 147
12. Paweł Wietrzykowski - 146
13. Wacław Stamirski - 146
14. Mirosław Maciejewicz - 145
15. Paweł Grabowski - 144
(...)

Sobota:
1. Tomasz Cielepak (WIKING IUVO) - 76
2. Damian Straszak (Old Stars) - 76
3. Paweł Minorowicz (KKST) - 75

Niedziela:
1. Witold Bojanowski - 77
2. Paweł Minorowicz (KKST) - 76
3. Tomasz Cielepak (WIKING IUVO) - 76


FT:
1. Marijus Vaicius - 65
2. Marceli Kotkowski - 63
3. Dariusz Drewing - 61

4. Grzegorz Grabowski - 60
5. Robert Szambelan - 60
6. Leszek Domagała - 59
7. Rafał Rozner - 58
8. Dariusz Rup - 56
9. Linas Burvys - 55
10. Marek Sobczak - 54
(...)

Sobota:
1. Marijus Vaicius (Litwa) - 32
2. Marceli Kotkowski (WKFT) - 32
3. Rafał Rozner - 32

Niedziela:
1. Marijus Vaicius (Litwa) - 33
2. Linas Burvys (Litwa) - 32
3. Grzegorz Grabowski (Strzelcy.info) - 32


HFT2:
1. Krzysztof Siuda - 145
2. Dariusz Kida - 142
3. Jarosław Majewski - 135

4. Emil Wójcik - 134
5. Tomasz Kocikowski - 132
(...)

Sobota:
1. Krzysztof Siuda (Hunter Team) - 73
2. Dariusz Kida (e-Tawerna) - 72
3. Emil Wójcik - 69

Niedziela:
1. Krzysztof Siuda (Hunter Team) - 72
2. Dariusz Kida (e-Tawerna) - 70
3. Tomasz Kocikowski - 70


Junior Starszy:
1. Weronika Klimunt - 131
2. Paweł Bucki - 128
3. Szymon Bojanowski - 73

Sobota:
1. Szymon Bojanowski - 73
2. Paweł Bucki - 62
3. Weronika Klimunt - 58

Niedziela:
1. Weronika Klimunt - 73
2.Paweł Bucki - 66


Junior Młodszy:
1. Antek Kociołek - 103
2. Szymon Pszczoliński - 100
3. Marta Laskowska - 100

Sobota:
1. Antek Kociołek - 51
2. Marta Laskowska - 50
3. Kacper Gradowski - 49

Niedziela:
1. Antek Kociołek - 52
2. Szymon Pszczoliński - 52
3. Marta Laskowska - 50


Najlepsza Kobieta HFT: Jolanta Wiśniewska (Strzelcy.info) - 181,77%
Sobota: Jolanta Wiśniewska (Strzelcy.info) - 73
Niedziela: Katarzyna Millan (Strzelcy.info) - 67

Najlepsza Kobieta FT: Regina Burviene (Litwa) - 159,75%
Sobota: Regina Burviene (Litwa) - 23
Niedziela: Regina Burviene (Litwa) - 29

Najlepszy Weteran HFT: Mieczysław Cupiał (Hunter Team) - 181,70%
Sobota: Mieczysław Cupiał (Hunter Team) - 69
Niedziela: Mieczysław Cupiał (Hunter Team) - 70


Drużyny:
1. KKST - 584,30%
2. WIKING IUVO - 580,43%
3. Hunter Team - 575,17%
4. Old Stars - 564,76%
5. e-Tawerna - 564,53%
(...)


nHFT:
1. Paweł Minorowicz - 39
2. Wacław Stamirski - 39
3. Roman Harasim - 39

Sylwetki Karabin:
1. Janusz Pelucha - 35
2. Witold Bojanowski - 35
3. Dariusz Drewing - 32

Sylwetki pistolet:
1. Piotr Rose - 33
2. Błażej Łukjanowicz - 32
3. Andrzej Chromiński - 29


wyniki zawodów (sobota/niedziela).

wyniki łączne MMP 2015.

szczegółowe wyniki drużynowe MMP 2015 (+ sobota i niedziela do Pucharu PFTA 2015).

 źródło: Strzelcy.info

PFTA PROMO

Społeczność

forum-bron.pl

KONTAKT

OSPST PFTA

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regon: 146236637

NIP: 113-285-81-92