Silhouette
Silhouette - konkurencja zaliczana do Strzelectwa Terenowego. Silhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione w grupach po 5 z każdego rodzaju na specjalnych podwyższeniach (półkach), rozstawione na określonych odległościach.
Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę, aby ta spadła z półki. Do każdej sylwetki możemy oddać tylko jeden strzał w określonym czasie. Ważnym elementem tej zabawy jest fakt, że wymuszoną postawą strzelecką jest postawa stojąca.
Zasady są bardzo proste, ale mistrzostwo wybitnie trudne do osiągnięcia.
Korzenie powstania "Silhouette" sięgają początku XX wieku i są kojarzone z meksykańskim rewolucjonistą, generałem Francesco „Pancho” Villą. Był on dowódcą oddziałów plądrujących południowe stany USA. Mówi się, że po jednym z takich wypadów, chcąc podnieść morale swoich podwładnych, ogłosił konkurs na najlepszego strzelca, określając jednocześnie pierwsze zasady strzelania do „Sylwetek”. Rywalizacja była na tyle pasjonująca, że takie konkursy strzeleckie spopularyzowały się na całym Dzikim Zachodzie.
20 lat później bardzo często organizowano konkursy strzeleckie, w których strzelało się nie do martwych celów, lecz do żywych kurcząt na odległość 100 metrów. Co ciekawe, na takie odległości strzelano z pistoletów i do dnia dzisiejszego tą konkurencję rozgrywa się także z broni krótkiej. Na drodze ewolucji dodawano następne cele na coraz odleglejszych dystansach. Stały się nimi indyki, gołębie i na końcu muflony. Odległości stosowano odpowiednio do rodzaju broni, z której strzelano. Strzelcy używający karabinów dużego kalibru, najodleglejszy cel (owcę/muflona) ustawiali na dystansie 500 metrów. W 1948 roku, w Meksyku, po raz pierwszy wykorzystano metalowe figurki zwierząt, by już w 1952 rozegrać pierwsze narodowe mistrzostwa Silhouette. Od tego czasu rozpoczęto rozgrywanie regularnych zawodów.
Początkowo strzelano z karabinów dużego kalibru, jednak z upływem czasu rozpoczęto rozgrywanie zawodów wykorzystując każdą dostępną broń i odpowiednio do jej możliwości, dostosowywano wielkość figurek i ich odległość od strzelca. W ten sposób w 1987 roku, przy międzynarodowych ustaleniach nowych kategorii strzelekich, również posiadacze pneumatyków doczekali się przepisów dostosowanych do możliwości ich karabinków i pistoletów.
Zapraszamy do obejrzenia filmu ukazującego opisywaną konkurencję Strzelectwa Terenowego.