[RELACJA] Mistrzostwa Polski 2020 zakończone!
- Szczegóły
- Utworzono: 08 wrzesień 2020
- Paweł Grabowski
W dniach 5 i 6 września 2020 odbyła się XIV edycja Mistrzostw Polski w pneumatycznym strzelectwie terenowym. Pierwotnie Mistrzostwa były planowane na kwiecień, a ich organizacji miał się podjąć Szczeciński Klub Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego LOK „Wiking”, ale ze względu na lockdown spowodowany pandemią COVID-19 wszystkie imprezy sportowe w naszym kraju zostały odwołane. Po odmrożeniu wydarzeń sportowych i kulturalnych w Polsce organizację MP przejął Warszawski Klub Field Target, który bez wątpienia podjął się trudnego wyzwania w niepewnych czasach.
Klub WKFT nie miał zbyt wiele czasu na przygotowanie samej imprezy, bo dopiero na początku czerwca zapadła decyzja o jej organizacji. Nie było wtedy wiadomo jak będzie wyglądała frekwencja podczas zawodów odmrożonego Pucharu PFTA oraz czy zataczająca coraz większe kręgi epidemia nie spowoduje ponownego lockdownu. Niestety niepewność spowodowana nieustanym otwieraniem i zamykaniem granic z różnymi krajami spowodowała, że uczestnictwo w Mistrzostwach Polski gości z zagranicy stało się niemożliwe, a i część polskich strzelców wraz ze wzrostem zakażeń w całym kraju przestała się w tym roku pojawiać na zawodach.
Ostatecznie frekwencja niestety nie dopisała, ale za to zdecydowanie dopisało WKFT, które maksymalnie wykorzystało możliwości znanego od kilku lat terenu leśnego w Kuklówce. Organizatorzy wykorzystali nieznane do tej pory miejsce, które zwiększyło liczbę stanowisk strzelanych w dół oraz przez rzeczkę stawiając wyżej poprzeczkę zarówno zawodnikom HFT poprzez utrudnienie pomiaru odległości, jak i strzelcom FT, którzy musieli dopasowywać swoją postawę do raczej rzadko spotykanego podczas zdecydowanej większości krajowych zawodów strzelania w dół.
Biuro Zawodów zostało tym razem zlokalizowane wprost na wygodnym Range Zero, które umożliwiało jednoczesne strzelanie dużej liczbie zawodników. Obok Range Zero ustawione zostały tory do konkurencji Silhouette – 2 pistoletowe i 4 karabinowe. Warto w tym miejscu nadmienić, że pierwotnie Mistrzostwa Polski w Sylwetkach miały odbyć się w Lublinie, po raz pierwszy w historii jako osobne zawody, ale niestety sytuacja związana z pandemią pokrzyżowała również i te plany.
Pogoda raczej rozpieszczała zawodników dziennych strzelań. Temperatura nie przekraczała 25 stopni, a w sobotę nie brakowało także mocniejszych powiewów wiatru. Zmieniająca się w sobotnie popołudnie aura przerwała za to zawody drugiej rundy w Sylwetkach. Jednym z najbardziej poszkodowanych zawodników stał się jeden z faworytów strzelań pistoletowych Robert Wróbel, który brał udział w (jak się później okazało) ostatniej tego dnia serii strzelań, podczas której pogoda uległa już znaczącemu pogorszeniu (deszcz i wiatr) i pomimo osiągnięcia 2-go wyniku w pierwszej serii pogrzebał swoje szanse na walkę o medale. Natomiast w niedzielę wiatr praktycznie w ogóle nie przeszkadzał w rywalizacji i zawodnicy mogli się skupić przede wszystkim na ocenie odległości. Niestety nie wszyscy zawodnicy HFT zastosowali się do nowych wymagań regulaminu, nagminnie lekceważąc obowiązek używania stoperów.
Ze względu na niską frekwencję organizator zdecydował o rozstawieniu jednego, ale za to dopracowanego i 25-stanowiskowego toru, który został solidnie zmodyfikowany na drugi dzień strzelania. Tor rozpoczynał się we wspomnianym wyżej miejscu i zapewniał strzelanie na dalsze dystanse przez mniejszy z dopływów rzeki Pisia oraz dość ostro w dół do figurek na trochę bliższych odległościach (drugiego dnia kilka figurek stało w samej rzece, powodując przyjemny dla oka plusk przy ich złożeniu). Do jednej z takich bliskich figurek zawodnicy HFT decydowali się na oddanie strzału z postawy klęczącej lub stojącej, bowiem trudno ją było dostrzec nawet z wysokich łokci.
Po zupełnie nowej sekcji, na którą składało się łącznie 7 stanowisk, tor wychodził wykopanymi w ziemi przez organizatorów schodkami na ścieżkę za Range Zero oraz torami Sylwetkowymi, gdzie również pojawiły się nowe stanowiska, po czym wpadał do lasu, w którym organizatorzy wybrali raczej znane, ale za to najciekawsze i dające najwięcej możliwości miejsca. Warto odnotować, że na rozsianych po torze stanowiskach z postawami wymuszonymi zdecydowano o postawieniu figurek dla obu konkurencji wyłącznie na dystansach HFT (a do tego w większości raczej bliżej niż dalej), co spowodowało, że nawet Ci mniej wytrenowani zawodnicy mieli zwiększone szanse na oddanie celnych strzałów, choć podczas zawodów pudłowali nawet Ci najbardziej doświadczeni.
Organizator zdecydował się również na przeprowadzenie kontroli na chrono podczas samych zawodów (aż do zawodów w Kuklówce obowiązkowa kontrola prędkości została w tym roku przeprowadzona tylko w Łazach, ale przed oddaniem pierwszego strzału, umożliwiając jeszcze zawodnikom niezbędne korekty przed pierwszym gwizdkiem). Pierwszego dnia wpadkę zaliczył jeden z najbardziej obiecujących nowych zawodników w konkurencji FT Maciej Fałkowski, a w niedzielę… zdyskwalifikowany został aktualny Mistrz Świata w konkurencji HFT Dariusz Kida, który tym samym pożegnał się z szansami na zdobycie mistrzowskiego tytułu (w sobotę ustrzelił najlepszy wynik wraz z 3-ma innymi zawodnikami).
Warto zaznaczyć, że pomimo niezbyt wysokiej frekwencji w Biurze Zawodów odmeldowała się ścisła czołówka polskiego pneumatycznego strzelectwa terenowego. Wśród reprezentantów kategorii FT stawili się wszyscy liczący się zawodnicy i podobnie było w HFT. Szczególnie w obsadzie „sprężyn” nie zabrakło nikogo z wielkich, bowiem niemalże w komplecie stawili się wszyscy medaliści ostatnich dwóch edycji mistrzostw świata HFT. Wśród karabinków PCP zabrakło co prawda kilku czołowych polskich zawodników, ale Ci, którzy w ostatnich latach notowali największe sukcesy na arenie międzynarodowej jak Jacek Kostowski, Janusz Pelucha, Witold Bojanowski czy w końcu Dariusz Kida stawili się na starcie najważniejszej tegorocznej rywalizacji.
Sobotnie zmagania w kategorii FT zakończyły się zwycięstwem Marcela Kotkowskiego, który w dogrywce (wszystkie dogrywki zostały rozegrane w niedzielę po zawodach głównych) pokonał Radosława Rozuma. Trzeci był Robert Szambelan, który do wspomnianej dwójki stracił 2 oczka. W niedzielę najwyższe wyniki znów padły udziałem Radka i Marcela, ale tym razem dołączył do nich też Robert. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że zarówno Radek, jak i Robert zaliczyli po dwa zera na… swoich ostatnich stanowiskach! Pierwszy z walki o miano numeru jeden w niedzielę odpadł Radek, a ostatecznie Marcel pokonał także Roberta. Dogrywka była również potrzeba o sam tytuł Mistrza Kraju – i w tym przypadku pokonując Radka swoją wyższość pokazał Marcel, dla którego jest to już 5 medal zdobyty w Mistrzostwach Polski w kategorii FT!
1 Marceli Kotkowski - 90
2 Radosław Rozum - 90
3 Robert Szambelan - 88
4 Grzegorz Grabowski - 86
Szymon Tałaj - 86
6 Paweł Świtkowski - 79
Dariusz Szybist - 79
(…)
W HFT1 największą niespodzianką była wcześniej opisana sytuacja związana z dyskwalifikacją Dariusza Kidy, który w niedzielne popołudnie zwyciężył w dogrywce kończącej zmagania z soboty. Pokonał wówczas Janusza Peluchę oraz Jacka Kostowskiego, którzy zajęli kolejno 2-gie i 3-cie miejsce. Poza podium znalazł się Robert Kowalski. Dogrywki były niezbędne również za drugi dzień zawodów. Wyniki zawodników HFT1 potwierdzają, że w niedzielę pogoda była łaskawsza dla strzelców. 3 oczka do kompletu stracił Janusz Pelucha i Mirosław Maciejewicz, ale w bezpośrednim starciu w dogrywce lepszy okazał się aktualny wicemistrz świata Janusz Pelucha. Zacięta rywalizacja została stoczona również o najniższy stopień podium – z czwórki zawodników najlepsze strzelanie padło łupem Macieja Dębowskiego. Ostatecznie tytuł Mistrza Polski w HFT1 przypadł w udziale Januszowi, który 1 oczkiem wyprzedził Mistrza Świata w tej konkurencji z 2018 roku Jacka Kostowskiego. O trzecie miejsce w dogrywce walczył klubowy kolega Jacka, Marek Krempczyński, ale musiał uznać wyższość Mirosława Maciejewicza, dla którego jest to kolejny medal Mistrzostw Polski, ale jednocześnie pierwsze podium w prestiżowej kategorii HFT1. Warto nadmienić, że wszystkie dogrywki w HFT1 były bardzo zacięte, a ostatecznie o zajętych miejscach często decydowało wielokrotne strzelanie z postawy stojącej do celu z HZ 15mm.
1 Janusz Pelucha - 191
2 Jacek Kostowski - 190
3 Mirosław Maciejewicz - 188
4 Marek Krempczyński - 188
5 Witold Bojanowski - 187
Maciej Dębowski - 187
7 Krzysztof Szałkowski - 185
Robert Wróbel - 185
9 Krzysztof Zając - 183
Krzysztof Spaleniak - 183
Alicja Zając - 183
(…)
W kategorii HFT2 pierwszy dzień to popis podwójnego Wicemistrza Świata w tej kategorii Sławka Wiśniewskiego, który nie ustępował nawet zawodnikom HFT1 zdobywając w sobotę 94 punkty! Z dużą starą do lidera zawody na drugim miejscu ukończył Mistrza Świata HFT2 z 2018 roku Tomasz Marszałek, który o 1 oczko wyprzedził Mistrza Świata w tej kategorii z roku 2019, czyli Sławomira Opielę. W niedzielę pewnie triumfował już Sławek Opiela, a walkę w dogrywce o drugie miejsce stoczyli Dawid Dyrcz i Sławek Wiśniewski, z której zwycięsko wyszedł ten pierwszy. Wiśniewski utrzymał swoją przewagę po pierwszym dniu i pewnie zwyciężył całe mistrzostwa zostawiając w pokonanym polu drugiego Sławka Opielę i trzeciego Tomasza Marszałka.
1 Sławomir Wiśniewski - 182
2 Sławomir Opiela - 179
3 Tomasz Marszałek - 174
4 Dawid Dyrcz - 166
5 Dariusz Cieślak - 163
6 Bogdan Furtak - 153
(…)
Wśród Juniorów HFT walka również trwała do samego końca. W sobotę triumfował Mateusz Smardz, który 1 punktem wyprzedził Szymona Zycha i 3-ma Tomasza Drabika (niedaleko podium znalazł się też Grzegorz Wiśniewski). W niedzielę natomiast bardzo dobry wynik padł łupem Szymona, a w dogrywce o drugie miejsce musieli się zmierzyć Mateusz i Grzegorz (zwyciężył ten pierwszy). Tym razem niedaleko podium znalazł się Tomek, ale strata okazała się zbyt duża i ostatecznie Tomek znalazł się tuż za podium Mistrzostw Polski. Zwyciężył Szymon Zych, drugi był Mateusz Smardz, a trzecie miejsce zajął Grzegorz Wiśniewski.
1 Szymon Zych - 173
2 Mateusz Smardz - 171
3 Grzegorz Wiśniewski - 167
(…)
Wśród wyróżnionych w kategorii Najlepsza Kobieta za zmagania w sobotę i niedzielę znaleźli się Alicja Zając w HFT i Danuta Wróblewska w FT, a wśród Weteranów Marceli Kotkowski w FT. Pomimo bardzo niskiej frekwencji rozegrane zostały także zawody nocnego HFT (nHFT). Tytuł zdobyty rok temu obronił Maciej Dębowski, który zmagania zakończył z kompletem. Drugie miejsce zajął Wiesław Smardz, a trzeci był Mateusz Smardz.
1 Maciej Dębowski - 40
2 Wiesław Smardz - 37
3 Mateusz Smardz - 35
(…)
Emocji nie brakowało w Sylwetkach. W karabinie bardzo zacięte boje toczyło aż 5 zawodników. Po pierwszej serii prowadził Krzysztof Szałkowski, który chybił tylko raz (!), a za nim z 17 punktami na koncie byli Robert Wróbel i Marek Krempczyński. Tuż za nimi z jednopunktową stratą zameldowali się Janusz Pelucha i Dariusz Kida. Warto w tym miejscu przypomnieć, że druga seria Sylwetek została dokończona w niedzielę i wygrał ją Dariusz Kida przed Januszem Peluchą i Krzysztofem Szałkowskim. Po zsumowaniu punktów z obu serii okazało się, że dogrywki będą tym razem zbędne, a tytuł Mistrza Polski w karabinie trafia do Krzysztofa Szałkowskiego (w 2018 roku był 2-gi, a w 2017 3-ci). Drugie miejsce zajął Dariusz Kida, a trzeci był Janusz Pelucha.
1 Krzysztof Szałkowski - 34
2 Dariusz Kida - 33
3 Janusz Pelucha - 32
4 Robert Wróbel - 31
5 Marek Krempczyński - 29
6 Szymon Tałaj - 25
(…)
W pistolecie było nie mniej emocjonująco niż w karabinie. O ile pierwsza seria była wyrównana o tyle druga to popis tylko jednego aktora. Do 14 oczek zdobytych w sobotę Janusz Pelucha dołożył aż 17 w niedzielę i z dużą łatwością pokonał swoich rywali. Dogrywka była za to potrzebna do wyłonienia wicemistrza. Po zaciętym boju wygrał Artur Korplaski, który pokonał Marka Krempczyńskiego.
1 Janusz Pelucha - 31
2 Artur Korpalski - 25
3 Marek Krempczyński - 25
(…)
Żadnych szans rywalom w klasyfikacji drużynowej nie dali reprezentanci gospodarzy z klubu WKFT pewnie wygrywając oba dni zmagań. Tytuł wicemistrzowski wywalczony przed rokiem obroniła ekipa klubu WSST, a na najniższym stopniu podium stanęli WIKINGOWIE.
1 WKFT - 600,00%
2 WSST - 592,69%
3 WIKING - 577,03%
(...)
Mistrzostwa Polski zostały ostatecznie zamknięte ok. godziny 18 w niedzielę (same dogrywki trwały dobrze ponad godzinę). Pomimo dużej niepewności, zmieniających się w różnych regionach kraju warunków i szalejącego na całym świecie wirusa polskie pneumatyczne strzelectwo terenowe wzorem dyscyplin zawodowych nie zatrzymało się ani na chwilę.